MK17 EVO 2/C370/R105 regulatorsæt
  •  8.918 SEK
  • Tilbuds pris:
    7.587 SEK
  • (Du sparer 1.331 SEK)
Lagerstatus: Få styk på lager
Tilvalg:
Tilslutning:
Vælg antal:   

  
Oprettet søndag 08 juni, 2025.
  Anbefal til en ven  

MK17 EVO 2/C370/R105 Regulatorsæt fra Scubapro

Regulatorsættet består af et MK17 EVO 2 første trin, C370 andet trin og Octopus R105

Med MK17 EVO 2/C370/R105 får du et kompakt og letvægts regulatorsæt, der er klar til at tage dig med på eventyr under havets overflade – uanset hvor i verden du befinder dig. Den nye MK17 EVO 2 er et forseglet membran-førstetrin med et tørkammer, der er designet med et dobbelt fjederlayout. De to højtryksporte er vinklet 15 grader, hvilket gør slangeføringen lettere og mere ergonomisk.

Den kompakte C370 regulator giver dig ultimativ kontrol med smarte funktioner som en justerbar indåndingsmodstand, en koaksial dive/pre-dive-ventil og en stor, let aktiverbar purge-knap, der sikrer en problemfri og behagelig dykkeoplevelse.

Alpha Diving har taget Scubapros regulatorsæt MK17 EVO 2/C370 til næste niveau ved at kombinere det med den ikoniske Octopus R105. Resultatet? Et pålideligt, højtydende regulatorsæt, der sikrer optimal sikkerhed og komfort under vandet. Uanset om du er nybegynder eller erfaren dykker, får du her et sæt, der leverer kompromisløs ydeevne – hver gang du dykker!

Dyk ned i verdenens undervands landskaber med pålidelig ydeevne og komfort!

Scubapro MK17 EVO 2, første trin

I årevis har MK17-serien været Scubapros flagskib inden for forseglede membran-førstetrin. Med sin nyeste evolution tager MK17 EVO 2 præstation, pålidelighed, kompakt design og frostmodstand til næste niveau og skaber et af de mest avancerede førstetrin nogensinde fra Scubapro.

Lettere og mere kompakt end både sin MK17 EVO forgænger og MK19 EVO, byder MK17 EVO 2 på et nyt formpresset hus, et tørkammer med dobbelt fjederlayout for øget stabilitet og kompakthed. De to nyudviklede HP-porte er placeret i en strategisk 15-graders vinkel, hvilket gør slangeføringen mere enkel og effektiv. 

Desuden er behovet for en adapter til en transmitter elimineret – Nu kan en Scubapro transmitter tilsluttes direkte i førstetrinnet, hvilket giver en mere strømlinet og problemfri opsætning.

En regulator bygget til de mest krævende dykkere – klar til at levere høj ydeevne og uovertruffen driftssikkerhed under alle forhold!

  • AF - Anti Freeze
    Langt de fleste første trin fra Scubapro har inkludert et patenteret AF System. MK17 anvender en række "køleribber" som man kender fra motorcykler og klallert motorer. De skaber en større overflade og fungerer som en "varmeafleder". Ved at øge den termiske udveksling med det omgivende vand, gør systemet det muligt at bruge regulatoren i koldere vande, og endda overstige EN-standarderne.
  • Forseglet balanceret membran design
    Det ultimative kompakte førstetrin til dykning i koldt vand eller forurenede miljø.
  • Luftbalanceret membran regulator
    Sikrer konstant og ubesværet luftstrøm, uanset dybde, flasketryk eller vejrtrækning.
  • Tørkammer 
    Fuldstændigt miljøforseglet med et dobbelt membransystem, der forhindrer forurenet vand i at trænge ind. Ribbensdesign forbedrer varmeudvekslingen, hvilket gør førstetrinnet modstandsdygtigt over for kolde vandforhold.
  • To modstående højtryksporte 
    Placeret i en 15º vinkel, så førstetrinnet kan orienteres enten opad eller nedad, samtidig med at det sikrer optimal slange- og sender placering. Konsol, manometer eller transmitter kan monteres i enten venstre eller højre side.
  • 4 lavtryksporte
    Fire højt ydende lavtryksporte giver de bedste forudsætninger for en perfekt konfiguration af regulatorsættet.
  • Vandtemperatur 
    Varm, kold, tempereret.
  • Flaske tilslutning
    DIN eller INT. Kan leveres til 300bar DIN tilslutning eller 232bar yoke (INT).
  • Gas
    Luft, Helium og Nitrox-blanding op til 40%.
  • Luftstrøm
    Vi venter på data fra Scubapro
  • Ekstern justering af mellemtryk
  • Vægt
    INT 232 - 572g.
    DIN 300 - 640g.
  • Godkendelser
    EN250: 2014 - CE-certificering i henhold til europæisk direktiv 89/686 / EØF. Flere oplysninger, Se Scubapro Manual.

Scubapro C370 andet trin

C370 er det nyeste andet trin i Scubapro’s regulator serie og kan blive din nye favorit regulator. C370 er en luftbalanceret regulator som sikre kompromisløs ånding komfort der værdsættes af alle sportsdykkere. Den kompakte størrelse animerer til at dykkerudstyret skal med på ferierejser og kan samtidig også være det perfekte valg af regulator til kvinder..

  • Luft balanceret ventil
    Sikre en konstant åndingskomfort som er upåvirket af dybde og flasketryk.
  • Justering af indåndingsmodstand
    Dykkerne kan fin justere 2.trinnet så det passer til dykkerforholdene inklusiv dykning i koldt vand.
  • Justerbar VIVA funktion
    Forhindre "freeflow" på overfladen, ved ihop og ved koldt vands dykning og når den bruges som octopus eller makkerånding.
  • Glasfiber forstærket regulatorhus
    Kompakt og robust design med nye udblæsningskanaler. Fylder mindre i din dykkertaske.
  • Rustfri stålring på frontdækslet
  • Nye udblæsningskanaler
    Udblæsningskanalerne som leder boblerne væk fra regulatoren er optimeret med erfaringer fra Scubapro's nye S620 Ti (titanium regulator) Det nye design har reduceret udåndingsarbejdet med 10% sammenlignet med C350 som C370 afløser.
  • Stor Purge knappe
    Er let at betjene, selv med tykke handsker.
  • Super-flow slange
    Overdimensioneret boring af slangen. Sikre konstant luftstrøm på alle dybder.
  • Kompakt "High Flow" mundstykke
    Med Scubapro's nye mundstykke vil du opleve forbedret komfort i munden. Passer til alle, lige fra den mindste til den største. Forbedret luftgennemstrømning.
  • Optimale Flow Design ventil (OFD)
    Pålidelig og giver en høj luftgennemstrømning. Forbedret åndingskomfort sammenlignet med en downstream-ventil.
  • Kompakt design
    C370 vejer kun 171 gram, uden mundstykke og vil derfor ikke trætte kæbemuskler. Fylder ikke meget i dykkertasken.
  • Luftstrøm
    1600 L/min. Målt ved 200 Bar.
  • Vægt uden mundstykke
    171g.
  • Godkendelser
    EN250: 2014 - CE-certificering i henhold til europæisk direktiv 89/686 / EØF. Flere oplysninger, Se Scubapro Manual.

Scubapro Octopus R105 - Andet trin

Scubapro's nye R105 Octopus er en klassisk "Down-Stream" regulator med en justerbar Venturi-Initiated Vacuum Assist (VIVA) knap. På en Scubapro Octopus R105 er der reversible slange montage, en egenskab som venstrehåndede dykkere værdsætter.

  • Klassisk "downstream" ventil
    Simpel, fremragende ydeevne og let at vedligeholde.
  • Metal hus
    Det nye design har gjort Octopus R105 mere robust og har øget den generelle pålidelighed.
  • Vendbar lavtryk slange
    Ideel funktion til højre-/ venstre hånd betjening, stage flasker og side mount konfiguration.
  • Super Flow Slange i neongul farve
    Leveres med en 1 m lang slange med en overdimensioneret boring, som giver en større luftstrøm.
  • Kompakt "High-Flow" mubdstykke
    Forbedret luftgennemstrømning og mundkomfort. Passer til alle personer fra største til mindste.
  • Justerbar VIVA (Venturi-Initiated Vacuum Assist (VIVA)
    Forbygger utilsigtet "free flow".
  • CE-certificeret i henhold til nyeste standard EN250A
    Europæiske standarder for alle dykkeforhold, inklusive ekstremt koldt vand.
  • Vægt
    156g. uden mundstykke.
  • Luftmængde
    >1200 L/min. - 42 SCFM ved 200 bar.
  • Kan benyttes sammen med alle Scubapro's første trin

Alpha Diving har taget Scubapros regulatorsæt MK17 EVO 2/C370 til næste niveau ved at kombinere det med den ikoniske Octopus R105. Resultatet? Et pålideligt, højtydende regulatorsæt, der sikrer optimal sikkerhed og komfort under vandet. Uanset om du er nybegynder eller erfaren dykker, får du her et sæt, der leverer kompromisløs ydeevne – hver gang du dykker! Læs mere...

Vær den første til at anmelde denne vare.

Skriv anmeldelse